Dom jednorodzinny a mapy

Dom jednorodzinny a mapy

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z olbrzymią liczbą dokumentów, w tym również map. Trzeba zapewnić je nie tylko urzędowi podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę, ale także są one niezbędne architektom i projektantom, którzy będą pracować nad projektem domu.
Pierwszą i najważniejszą jest wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest on o tyle ważny, że trzeba go zdobyć jeszcze przed kupnem projektu domu. Może się zdarzyć, że inwestor zakupił projekt domu parterowego, a warunki zabudowy przewidują tylko domy piętrowe. Zakup idzie do kosza. Jak to jednak z reguły bywa, bardzo rzadko istnieją już gotowe plany zagospodarowania, trzeba więc postarać się o wydanie indywidualnych warunków.
Kolejnym dokumentem, który trzeba pozyskać jest mapa zasadnicza, na której znajdą się granice działki, kierunki wobec stron świata czy doprowadzone do działki media. Znowu bardzo kiepska wiadomość dla inwestorów. Z reguły mapy te są stare i nieaktualne. Koniecznym jest zatrudnienie geodety, który zaktualizuje mapę tak, by nadawała się do pracy dla projektanta.
Po zakupie projektu domu znowu należy udać się do geodety, by przygotował mapę do celów projektowych. Innymi słowy, zostanie stwierdzone, czy na pewno ten budynek będzie mógł stanąć na tej konkretnej działce. Muszą się tam znaleźć również szkice wszystkich już istniejących budynków zarówno na naszej posesji, ale również na przylegających. To jest dopiero dokument, na którym może pracować projektant. Bez tej mapy, architekt nie będzie w stanie przeprowadzić projektu zagospodarowania działki, a więc i nie będzie w stanie dokonać adaptacji projektu.
Może się również zdarzyć, że urząd będzie wymagał uzyskania zgody na użytkowanie budynku. Wtedy należy donieść mapę inwentaryzacyjną, na której geodeta naniesie faktyczną lokalizację obiektów, nie tylko domu, ale również ogrodzenia i przyłączy. Inwestor musi być świadomy, że koszty uzyskania i aktualizacji map będą duże, sięgające nawet do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wielkości i rodzaju działki.

Parametry domu na projekcie

Parametry domu na projekcie

Każdy budowany dom jednorodzinny musi spełnić szereg warunków narzuconych przez warunki zabudowy oraz możliwości samej działki, na której ma stanąć. Inwestora zaś interesuje głównie jak największa powierzchnia mieszkalna. Warto wiedzieć, co oznaczają konkretne parametry na projekcie domu.
Powierzchnia powierzchni nierówna. Na projekcie można znaleźć ich kilka. Powierzchnia całkowita oznacza ile metrów zawierają wszystkie kondygnacje, jeśli mowa o domu piętrowym. W tym wypadku znaleźć można również osobne rozliczenie, jaką powierzchnię ma każde z pięter z osobna. Użytkowa natomiast sumuje wszystkie pomieszczenia mieszkalne, a więc pokoje, gabinety, kuchnie i łazienki. Nie znajdziemy w nich informacji o metrażu spiżarki czy schowka. Te natomiast znajdziemy w parametrze powierzchni netto. Warto wiedzieć, że powierzchnia całkowita liczona jest po zewnętrznym obrysie budynku, razem ze ścianami, tynkami, balustradami i innymi.
Bardzo kontrowersyjne są poddasza. Normy obliczające ich powierzchnię są dwie. Starsza i bardziej popularna nie uwzględnia jej w całości, a uzależnia od wysokości stropu nad podłogą. Tak więc, przykładowo, powierzchnia, nad którą ściana znajduje się w wysokości mniejszej niż 1, 40 metra nie jest wliczana w ogóle w powierzchnię użytkową. Druga norma zaś nie ma takich zależności. Wybierając projekt domu, warto dowiedzieć się, według którego przepisu zostało obliczone poddasze.
Innym parametrem domu jednorodzinnego jest jego kubatura, czyli objętość. Tutaj również spotykamy kubaturę brutto czyli całkowitą, która sumuje wszystkie pomieszczenia na wszystkich kondygnacjach. Pod uwagę brane są przejścia, prześwity, wjazdy garażowe. Również w tym przypadku, kubaturę liczy się po zewnętrznej linii budynku.
Znajomość tych parametrów może w znaczący sposób pomóc w wyborze odpowiedniego projektu domu. Nie można jednak zapomnieć, że przed zakupem jakiegokolwiek schematu, trzeba zaznajomić się z warunkami zabudowy otrzymanymi przez gminę.

Piętrowe domy nowoczesne

Piętrowe domy nowoczesne

Domy piętrowe są idealne do zabudowy na miejskich działkach, gdzie nie ma wiele miejsca, natomiast trzeba wybudować duży i przestronny dom. Zalet takiego rozwiązania jest całe mnóstwo, jak chociażby dobre wpasowanie się w krajobraz wysokich domów i blokowisk. Mały dom parterowy w mieście po prostu nie pasuje.
Piętrowe domy nowoczesne to połączenie tradycyjnych materiałów takich jak drewno, cegła i kamień z nowoczesnymi metalami i szkłem. Pozwala to na efektowny wygląd nawet w szarej miejskiej zabudowie. Dodatkowo nie można zapominać o jeszcze jednej charakterystycznej cesze. Dom nowoczesny to dom energooszczędny. Stąd właśnie zwarta bryła budynku na planie kwadratu lub prostokąta. Choć najlepsze dachy to dachy płaskie, to jednak w naszych warunkach mało gdzie można otrzymać zgodę na budowę takiego. Kompromisem jest prosty dach o kącie nachylenia 30 stopni.
Dużą zaletą domów piętrowych jest rozkład i ilość pomieszczeń. Nawet na najmniejszej działce można spokojnie wybudować wielopokoleniowy dom dla wszystkich mieszkańców. Dodatkowo, piętra pozwalają na podział stref między konkretnymi domownikami. W przypadku domów parterowych, wielkim wyzwaniem jest wyznaczenie odpowiednich ścieżek komunikacyjnych tak, by nikt nie wchodził sobie w drogę. Tutaj tego problemu po prostu nie ma. Nie można zapomnieć również o kosztach budowy instalacji. Łazienki i kuchnie mogą znajdować się pod sobą przez co poprowadzenie instalacji jest nie tylko wygodniejsze, ale zużywa mniej materiałów.
Kolejnym plusem jest możliwość budowania domu piętrowego „na raty”. Nic nie szkodzi, żeby kolejne piętra dobudowywać w przyszłości. W przypadku domów o dużej powierzchni przekraczającej 150 metrów kwadratowych taniej wychodzi wybudowanie domu kilkukondygnacyjnego. Wszystko jest spowodowane kosztami wylania posadzki. Warto również w odpowiedni sposób zaprojektować poddasze. W przypadku wielu kondygnacji, lepiej może sprawdzić się nieużytkowe poddasze w formie suszarni czy spiżarki.