Projekt zagospodarowania działki

Projekt zagospodarowania działki

W przypadku, gdy inwestor wybierze katalogowy projekt domu, już podczas adaptacji projektu wykonuje się plan zagospodarowania działki. Jest on niezbędny podczas starania się o pozwolenie na budowę, gdyż należy go złożyć do urzędu razem z projektem domu.
Projekt zagospodarowania działki składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi rysunek. Jest to nic innego jak kopia mapy zasadniczej, na której zostały naniesione granice posesji i kierunki względem stron świata. Projektant dodatkowo musi uwzględnić na niej położenie przyszłego domu, ale również wszystkich elementów budowlanych czy zielonych. A więc nie można zapomnieć o drogach dojazdowych i ścieżkach komunikacyjnych, terenach zielonych i zadrzewionych, umiejscowieniu garażu, schowków na narzędzia, kompostowników, śmietników i szamba, jeśli działka nie jest zaopatrzona w kanalizację.
Na drugą część projektu zagospodarowania działki składa się opis, który obejmuje projekt domu i ewentualne wpisy działki w rejestrach. Poza tym, nie można zapomnieć o zestawieniach powierzchniowych każdej ze stref na działce, a więc: mieszkalna, dojazdowa, garażowa, zielona i inne. Jeszcze przed planowaniem budowy i wizytą u architekta, należy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Trzeba być świadomym, że nie każdy dom można postawić wszędzie. Dopiero na podstawie tego dokumentu można udać się do biura projektowego, gdzie wykona się odpowiednie schematy. Jednak gotowy projekt będzie można wykonać dopiero po zaktualizowaniu mapy zasadniczej przez geodetę.
Warto pamiętać, że najbardziej optymalnie jest budować dom na osi północ – południe, gdzie droga prowadząca na posesję znajduje się od strony północnej. Ogród i salon skierowany na południu pozwoli na wspaniałe oświetlenie najczęściej wykorzystywanych pomieszczeń. Jeśli warunki zabudowy pozwolą, warto okna umiejscowić z trzech stron działki, a od frontu umiejscowić garaż czy kuchnię, która ze względu na swoje przeznaczenie i tak ogrzeje najchłodniejszą część budynku.

Niezbędna adaptacja projektu

Niezbędna adaptacja projektu

Korzystając z katalogowych projektów domu niezbędna jest adaptacja projektu. Ma ona na celu nie tylko zmianę wizerunku budynku według gustu inwestora, ale przede wszystkim dopasowanie domu do warunków panujących na określonej działce.
Podczas adaptacji projektu trzeba wziąć pod uwagę warunki zabudowy uzyskane przez gminę, warunki atmosferyczne i gruntowe panujące na działce oraz jej rozmiary. Projektant musi uwzględnić wysokość gruntów nośnych, wód gruntowych, przemarzania. Również kierunki wobec stron świata. Gmina natomiast może określić minimalne odległości od granicy posesji, czy nawet kąt nachylenia dachu. Jest to bardzo często spotykana adaptacja, która polega na przykład na zmniejszeniu kąta nachylenia z 45 do 30 stopni.
Projekt zagospodarowania działki również należy do fazy adaptacji projektu. W jego ramach trzeba ustalić i określić położenie innych budynków i obiektów na działce, takich jak garaż, schowek na narzędzia, kompostownik czy kosze na śmieci. Również inwestor może we własnym zakresie pozmieniać niektóre detale tak, by dom był jak najbardziej dopasowany do oczekiwań. Mowa tutaj o modyfikacjach, które w żaden sposób nie ingerują w konstrukcję budynku. Możliwa jest więc zmiana technologii budowy, stropów, funkcji pomieszczeń i rozmieszczenia ścianek działowych. Najpopularniejsze są zmiana wyglądu elewacji oraz rozmieszczenie i ilość otworów okiennych i drzwiowych. Biuro projektowe przeprowadzi takie poprawki małym nakładem pracy, a więc i niskim kosztem.
Przed zażyczeniem sobie zmian warto dowiedzieć się o ich ingerencję w całą konstrukcję budynku. Zwykłe przeniesienie schodów wewnętrznych, choć może wydawać się proste, zmienia całkowicie projekt całego domu.
Architekt wykonujący te modyfikacje staje się odpowiedzialny za schemat w równym stopniu co jego twórca. Projekt domu po adaptacji należy razem z projektem zagospodarowania działki oraz opiniami architektów i geodetów złożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Aranżacja domu z poddaszem

Aranżacja domu z poddaszem

Decydując się na projekt domu z poddaszem, trzeba być świadomym ewentualnych problemów w aranżacji tego pomieszczenia. O ile przeznaczenie jest nieużytkowe, czyli ma służyć jako spiżarka lub suszarnia, problemu z reguły nie ma. Gorzej, jeśli poddasze ma być w pełni mieszkalne.
O powierzchni użytkowej poddasza decyduje wiele czynników. Są nimi ilość skosów oraz ich kąt i wysokość ścianki kolankowej. Według starych norm, powierzchnia poddasza wcale nie jest równa całkowitej powierzchni podłogi na ostatniej kondygnacji. Na przykład fragment pomieszczenia o wysokości niższej niż 1, 40 metra nie jest wliczana w ogóle. Nowsze przepisy nie uwzględniają już wysokości. Dlatego decydując się na kupno projektu domu jednorodzinnego z poddaszem, warto dowiedzieć się, według której normy obliczana jest powierzchnia użytkowa.
W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, bardzo ważną rolę odgrywa ścianka kolankowa. Zbyt nisko zaprojektowana spowoduje, że nie będzie można zmieścić koło niej nawet najmniejszych mebli. Stąd, jeśli poddasze ma być użytkowe, projektanci podwyższają ją do około 1 metra. Często inwestorzy chcą podnieść ją jeszcze bardziej, trzeba być jednak świadomym problemów, jak chociażby otwieranie okien, oraz większych kosztów zbrojenia ścianki.
Najczęstsze aranżacje polegają na umiejscowieniu na poddaszu sypialni. Można jednak spotkać i bardziej odważne pomysły, takie jak kuchnia czy łazienka. Trzeba być jednak świadomym, że w pomieszczeniach gospodarczych, chociażby w kuchni, większość prac trzeba wykonywać na stojąco, a skośna ściana może w tym przeszkadzać. Podobnie sprawa przedstawia się w łazience. Oczywiście, można wykonać aranżację w ten sposób, jednak trzeba liczyć się z koniecznością podniesienia ścianki kolankowej.
Przed wyborem projektu domu, warto dokładnie porozmawiać z architektem o swoich potrzebach i przeprowadzić ich dokładną analizę. Być może lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wybór domu o większej liczbie kondygnacji.

Jak wyglądają domy pasywne