Wąskie działki są z reguły tańsze od kwadratowych odpowiedników. Choć cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem terenu, który zostanie kupiony, to jednak można się pokusić o postawienie całkiem komfortowego i dużego domu na nawet niewielkiej działce.
W przypadku wąskich działek, niemożliwym jest wybudowanie domu parterowego. Inwestor niestety skazany jest na budynek przynajmniej trzykondygnacyjny. Rozmiary pojedynczego piętra nie będą oszałamiające i prawdopodobnie zmieści się na nim jeden pokój wraz z kuchnią lub łazienką. Bardzo ważny jest dobór ilości i rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych. Nie można zapominać, że prawo budowlane ustala minimalną odległość między granicą posesji a ścianą budynku. Choć można się starać o indywidualne warunki zabudowy, to lepiej nie liczyć na łaskę i niełaskę urzędników. Zarówno drzwi jak i okna powinny być w większości zlokalizowane na szerszej ścianie budynku, by nie pomniejszać już i tak niewielkiej frontowej ściany.
Na niewielkich działkach trudno będzie wybudować wolno stojący garaż, więc prawdopodobnie inwestor zostanie zmuszony z umiejscowienia go w bryle budynku. Trzeba jednak pamiętać, by wjazd nie zajmował całej powierzchni przydomowego ogródka, gdyż może się okazać, że zajmuje całą wolną przestrzeń. Stąd, drogę dojazdową warto zaprojektować z boku budynku. Być może dobrym rozwiązaniem będzie budowa garażu podziemnego. Niestety, wtedy trzeba będzie odsunąć budynek od ulicy, by móc zbudować wjazd. Domy jednorodzinne budowane na małych działkach nie mogą być duże, stąd i należy zastosować kilka sposobów, by optycznie powiększyć budynek. Najprościej jest zadbać o jasną kolorystykę elewacji. Jasne barwy powiększą dom i wywołają ciepłe uczucia.
Obecnie, biura projektowe posiadają bardzo dużą ofertę katalogowych projektów domów, nawet na nietypowe działki. Kiedyś trzeba było skupiać się tylko i wyłącznie na projektach indywidualnych. Teraz, dobrze wykonana adaptacja projektu sprawi, że każdy inwestor będzie zadowolony.