Autorska pracownia architektoniczna zajmuje się realizacją indywidualnych projektów, a wśród nich budynków mieszkalnych, przestrzeni użytkowych i innych. Zlecając wykonie projektu w pracowni architektonicznej, możemy mieć pewność, że np. nasz dom „będzie szyty na miarę”, a wszystkie rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb.

Autorska pracownia architektoniczna

Osoba zatrudniona na stanowisku architekta w pracowni architektonicznej zajmuje się projektowaniem różnego rodzaju budowli (jest to tzw. architekt budowlany). Co więcej, osoba ta sprawuje też nadzór nad budową, czyli nad realizacją danego projektu. Z kolei osoba zatrudniona na stanowisku architekta wnętrz, przygotowuje projekty zagospodarowania przestrzennego różnych powierzchni (a w tym np. hoteli, różnego rodzaju firmy, banków, restauracji lub mieszkań). Podobnie jak i projekt, tak i sama aranżacja budynku musi być dostosowana do przeznaczenia danego miejsca, a w głównej mierze oparta na oczekiwaniach klienta.

Gdzie możemy spotkać architektów?

Głównym miejscem zatrudnienia architektów są pracownie i biura architektoniczne, choć jest to tak specyficzny zawód, że wielu z nich prowadzi swoją autorską pracownię, gdzie realizuje tylko i wyłącznie własne projekty. Ponadto architekci pracują też w pracowniach urbanistycznych, przedsiębiorstwach budowlanych, czy wspomniane własnej pracowni architektonicznej, a także w wydziałach architektury i nadzoru budowlanego różnych urzędów. To specyficzny zawód, po którym raczej nie trudno znaleźć zatrudnienie, ponieważ architekci potrzebni są przy każdym projekcie, gdzie realizują go od początku lub tylko kontynuują czyjąś pracę. To na nich spoczywa odpowiedzialność dokładnego odwzorowania danego projektu i czuwanie, by wszystkie prace budowlane (architektoniczne) szły zgodnie z planem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWarunki zabudowy działki
Następny artykułOferta biura Z500